Co daje ocieplenie budynku?

Jednym z pierwszych kroków, które powinniśmy podjąć jeśli chcemy długofalowo zredukować kwotę funduszy przeznaczaną corocznie na ogrzewanie naszego domu, powinno być rozważenie prawidłowego ocieplenia budynku, zwanego również izolacją.

Izolacja budynku jest to proces polegający najczęściej na przymocowaniu warstwy termoizolacyjnej (najczęściej jako tej warstwy używa się styropianu) do ściany przy użyciu kleju i łączników, położeniu warstwy zbrojącej z wykonaną z włókna szklanego siatką, a także pokryciu wszystkiego warstwą dopasowanego wedle preferencji tynku.

Ocieplenie budynku to zabieg, który pozwala na zredukowanie kosztów ogrzewania nawet do 30 procent, przy czym koszt zakupu służącego do tego styropianu nie przekracza zazwyczaj dwóch procent całkowitych kosztów związanych z budową własnego domu. Uwzględniając fakt, że odpowiednio wykonana termoizolacja to swego rodzaju gwarant zapewniający znaczną redukcję kosztów związanych z ogrzewaniem domu nie tylko w skali roku, ale i całego istnienia budynku, łatwo można dojść do wniosku, że nie jest to wysoka cena, którą przyjdzie nam zapłacić.

Zastosowanie odpowiedniej termoizolacji pomaga zapobiegać stratom ciepła, ogranicza też negatywny wpływ warunków atmosferycznych, a także rozwój grzybów-pleśni czy glonów, można więc zaryzykować stwierdzenia, że inwestycja w ocieplenie do inwestycja we własne zdrowie, ponieważ chociażby grzyby mogą negatywnie wpłynąć na stan naszych płuc. Dzięki temu budynek może dłużej cieszyć się walorami estetycznymi i użytkowymi, jako że nie będzie niszczał wraz z opadami deszczu czy też śniegu.

Termoizolacja stanowi także niesamowicie istotny krok w kierunku ochrony naszego środowiska i jest jednym z fundamentalnych sposobów walki z emisją pyłów i szkodliwych gazów na wysokości do 40 metrów, nierzadko będącą wynikiem mało efektywnego spalania w przydomowych piecach i lokalnych kotłowniach oraz smogiem, który jest bardzo dotkliwy i stanowi szczególne utrapienie, zwłaszcza gdy rozpocznie się już sezon grzewczy.

Dodaj komentarz