Dlaczego piec na ekogroszek gaśnie?

Piece na ekogroszek to popularne w naszym kraju rozwiązanie, które sprawdza się znakomicie, zwłaszcza w małych domach jednorodzinnych. Ekogroszek jest dużo tańszy niż stosowanie bardziej tradycyjnych źródeł opału – jest więc dobrym sposobem na tanie ogrzewanie domu.

Jednocześnie wykorzystanie pieca na ekogroszek pozwala na pewną automatyzację procesu spalania, tym samym oszczędzając nasze pieniądze i czas. Zdarza się jednak, że piec na ekogroszek gaśnie. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

Zbyt rzadkie lub częste podawanie ekogroszku

Jedną z przyczyn gaśnięcia ekogroszku w komorze spalania może być zbyt częste lub rzadkie podawanie ekogroszku do komory spalania.

Należy w takim wypadku sprawdzić, jak ustawiliśmy automatykę pieca. Dobrze jest sprawdzić zadane wartości z instrukcją obsługi pieca lub poprosić o pomoc serwisanta.

Zarówno zbyt uboga jak i sypnięty „zbyt bogato” ekogroszek może utrudniać spalanie w komorze, powodując jego przygasanie, a nawet całkowite wygaszenie paleniska.

Jeżeli wszystkie wartości zadane automatyce zdają się być poprawne to możemy zawsze nieco z nimi poeksperymentować we własnym zakresie i na własną odpowiedzialność.

Ekogroszek słabej jakości

Kolejną i najczęściej spotykaną przyczyną gaśnięcia ekogroszku jest fakt słabej jakości pelletu.

Ekogroszek słabej jakości będzie palił się, wydzielając znacząco mniej energii, co prowadzić może do jego przygasania lub nawet gaśnięcia.

Jeżeli podejrzewamy, że zakupiony przez nas ekogroszek jest wątpliwej jakości, skontaktujmy się niezwłocznie z jego sprzedawcą – jeżeli istnieją podejrzenia co do jakości ekogroszku, powinien on nam wymienić go na inny.

Brak uszczelniacza talerza podającego ekogroszek

Kolejną przyczyną słabego spalania ekogroszku w piecu może być brak uszczelniacza na talerzu podającym ekogroszek do komory.

W tym wypadku pomóc może dodatkowe uszczelnienie go sylikonem. Może rozwiązać to nie tylko problem gaśnięcia ekogroszku, ale również ogólnie poprawić warunki spalania w piecu.

Dodaj komentarz