W jakich miejscach można montować fotowoltaikę?

Prawidłowa praca paneli fotowoltaicznych oraz ich wydajność w dużej mierze zależą od tego gdzie i w jaki sposób zostały zamontowane. Najczęściej panele fotowoltaiczne możemy spotkać na dachach domów, jednak instalacje ulokowane na gruncie również zyskują na popularności.

Montaż na dachu płaskim i skośnym

Idealnym miejscem na montaż paneli fotowoltaicznych wydają się być dachy domów.

Dachy zdają się spełniać wszystkie wymagania fotowoltaiki. Są to płaszczyzny wytrzymałe, najczęściej skierowane bezpośrednio w stronę słońca oraz niezacienione np. przez wysokie drzewa.

Podczas montażu paneli na dachu nie jesteśmy również ograniczeni jego konstrukcją. Na płaskich dachach panele montowane są na specjalnych wspornikach, dzięki którym panele ustawione są w optymalnej pozycji względem padania promieni słonecznych, zapewniając im optymalną wydajność.

Montowanie paneli fotowoltaicznych na gruncie

Jeżeli z jakichś przyczyn nie możemy zamontować paneli fotowoltaicznych na dachu naszego domu, ale posiadamy działkę, która:

  • Jest duża, dzięki czemu możemy przeznaczyć jej część na instalacje fotowoltaiczną
  • Posiada odpowiedni rodzaj gleby; piasek wyklucza możliwość ustawienia instalacji fotowoltaicznej na gruncie

Jeżeli nasza działka spełnia określone wymagania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić na niej instalację fotowoltaiczną. Podobnie jak w przypadku dachów płaskich tak i na gruncie panele fotowoltaiczne montowane są na specjalnych konstrukcjach wspornych, które umożliwiają idealne ustawienie ich pod odpowiednim kątem do padających na nie promieni słonecznych.

Panele na dachu czy na gruncie – które rozwiązanie jest lepsze?

Na pytanie, czy lepsze są panele na dachu, czy na gruncie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie mają z reguły podobną wydajność, a wiele wad jak i zalet zależy od konkretnej lokalizacji budynku czy działki. Najlepiej wszelkie wątpliwości rozwiać korzystając z wyspecjalizowanych pracowników firm zajmujących się instalacją fotowoltaiki.

Dodaj komentarz